Plezierig uitgedaagd worden
Liever moe dan lui – Erik Scherder
“Heel vaak zeggen mensen tegen me: ‘Het [allerlei initiatieven die ons leven ‘makkelijker’ maar zeker niet ‘gezonder’ maken] is er nu eenmaal en het zal nooit meer weggaan, dus leer er maar mee leven!’ Als ik dan denk aan de wet van de minste mentale inspanning … Een heel ongunstige combinatie als je je gedrag wilt veranderen!
Nu kunt u achterover gaan leunen en denken: ach, ik wacht wel tot mijn hersenen me uit zichzelf een seintje geven dat het tijd wordt om weer ens iets volkomen nieuws en uitdagend te gaan doen! Echt? Denkt u dat? Ik ben bang dat u dan lang kunt wachten …”
In “Liever moe dan lui” ontmoeten we Erik Scherder op z’n best. ’s Nederlands neuropsycholoog vertelt ons dat we evolutionair gezien liever lui dan moe zijn. Maar dat als we onszelf aan die neiging anno 2026 overgeven, we daardoor eerder ziek worden. Doordat we langer leven zullen we ook langer lijden. Dit verzint Scherder uiteraard niet zelf. Hij legt vele onderzoeken speels uit zodat we echt begríjpen hoe het zit. Dankzij Scherder worden we plezierig uitgedaagd.
Vergroot je kans op minder lijden
Langer lijden, dat wil Scherder niet voor zichzelf en niet voor de mensheid. Daarom is hij liever móe dan lui. Hij moedigt je aan om óók graag moe te zijn. Met plezier bewegen, doordat het jong geleerd wordt. Die ervaring beïnvloed onze hersenen. Liever moe zijn dan lui zijn, dat leer je liever zo jong mogelijk.
© Liever moe dan lui – Erik Scherder
Van medelijden en frustratie naar goede zin
Scherders verhaal werkt voor mij! Waar ik vroeger tijdens het stofzuigen voornamelijk medelijden had met mijzelf en gefrustreerd allerlei manieren verzon om er onderuit te komen of makkelijker te maken. Zo zuig ik tegenwoordig het stof in huis weg met een vrolijk liedje; lang zal ik gezonder leven, lang zal ik gezonder leven. En als het even kan buig ik door mijn knieën met een stofdoek in mijn hand. Al neem ik geen bezem ter hand. Ik ben ook niet roomser dan de paus.
Ook mijn werk veranderde ik. Waar ik midden in mijn veertig een beetje uitgeblust zat te bedenken hoe ik minder of effectiever kon werken, werk ik nu wederom met meer vechtlust. Mezelf vastbijten in de moeilijke stof. Wederom vakliteratuur lezen in plaats van populaire psychologie. Een risico nemen tijdens een bijeenkomst met collega’s. Zelf nadenken voordat of in plaats van automatisch een zoekmachine inzetten.
We worden door Scherder plezierig uitgedaagd: “Het gaat erom of u in uw baan, en met uw opleiding, het maximale uit uw capaciteiten haalt. … Welke baan u ook heeft, u kunt steeds weer nieuwe uitdagingen aangaan óf u gebruikt uw talenten te weinig. In dat laatst geval is er sprake van ‘underuse’, en dat kan dus gelden voor iedereen, op ieder niveau. … Ook al heb je een goed stel hersenen, als je je niet echt inspant, is er toch sprake van ‘underuse’.”
Plezierig uitgedaagd
Ben ook liever moe dan lui of wil je deze transformatie aangaan? Lees dan niet enkel mijn blog! Lees het hele boek. Van kaft tot kaft voor de verandering. Inclusief de onderzoeken. En wanneer de onderzoeken moeilijk blijken te begrijpen, sla ze dan niet over. Lees ze nog een keer. Spar erover met dierbaren. Bestudeer de grafieken. Allemaal. Neem het niet zomaar aan. En zorg ervoor dat je langer gezonder leeft door jezelf uit te dagen. Je hersenen en lijf te blijven gebruiken. Want ze beïnvloeden elkaar zo gemakkelijk!
Je fopt jezelf toch zeker niet
Fop jezelf niet door te denken, ja goed idee, ik kan dat ook wel zonder het boek. Nee. Nee, nee. Want verandering kost tijd, begrip en commitment. En dát heeft Scherder je allemaal te bieden. Dus hup hup, wees de beste versie van jezelf.
Erik Scherder
240 bladzijden
Informatief boek
Athenaeum – Polak & Van Gennep
2025
Erik Scherder (1951) is volgens mij ’s Nederlands bekendste en meest enthousiaste neuropsycholoog en breinexpert. Hij geeft ons het beste voorbeeld om plezierig oud te worden en zit dus zelf ook niet stil. Niet alleen is hij nog altijd hoogleraar en blijft hij onze hersenen uitgebreid onderzoeken. Hij informeert de gewone mens hierover als schrijver, spreker en als gast in de media. Waarschijnlijk herken je hem al als ambassadeur van doorwandelen en zero alcohol tot 18 jaar (al maak je daar liever nog 108 jaar van).


