
Wanneer je niet lekker in je vel zit, een nare ervaring wilt verwerken, een (terugkerend) probleem wilt onderzoeken, van je af wilt praten, wenst te stoppen met gepieker en doemdenken of andere psychologische ontwikkeling wenst, dan is er in Nederland hulp genoeg. Bijvoorbeeld van de post HBO zorgprofessional.
Er zijn veel goed opgeleide professionals die zich – al dan niet met een basisdiploma mensgerichte wetenschappen – onderdompelen in weken-, maanden- en zelfs jarenlange studies tot hulpverlener. Al die keuzes geven een rijk pallet aan verschillende hulpverleners met een verschil in opleidingsniveau, aangeleerde methodiek, psychologische stromingen en theoretische kennis. Dat verschil zorgt soms al voor botsingen.
En dan worden lang niet al deze hulpverleners vergoed door zorgverzekeraars. Dat verschil in erkenning, vinden sommige hulpverleners onrechtvaardig. Vanuit die ervaring stellen ze vragen en maken ze aanspraak. Dit helpt de gemoederen tussen hulpverleners niet altijd effectief en zorgt soms voor nog meer botsing.
Tóch werken zorgverlener graag samen. Dat is zichtbaar binnen de initiatiefgroep van P3NL.

Samenwerken met de post HBO professional
Door differentie ontstaat een balans van overeenkomst en verschil. Stilstaan bij zowel overeenkomsten als verschillen, stimuleert samenwerking.
Samenwerking is goed voor een mentaal gezonde samenleving. Daarom verenigen wetenschappelijke en beroepsverenigingen met HBO en WO opgeleide professionals die werkzaam zijn in de psychologische en pedagogische zorg. (Bron: P3NL.nl)
De overeenkomst tussen de professionals bestaat uit het volgen van meerjarig hoger onderwijs dat hen een basisdiploma in mensgerichte wetenschap opleverde om dáárna een (meerjarige) post HBO opleiding te volgen. Het gaat binnen deze samenwerking dus niet om de minst opgeleide hulpverleners.
Binnen P3NL vormde zich een initiatiefgroep met de gezamenlijke ambitie “om de erkenning, zichtbaarheid en waardering van post HBO professionals verder versterken”. Hoe verloopt zo’n samenwerking?
- Waarom verenigden zij zich?
- Waar wringt het dan?
- Welke drie uitgangspunten onderzoeken zij verder in 2025 en 2026?
OverPsychologie.nl stelt deze vragen aan projectleider Jacqueline Heijen Psycholoog Arbeid en Organisatie. Zij begeleid als procesbegeleider het proces om de positie van de post HBO zorgprofessional te versterken.

Meer informatie over post HBO zorgprofessionals?
Heb je na het luisteren van deze podcast behoefte aan meer informatie? Lees dan verder op de site van P3nl of mail naar Jacqueline op info@innside-psychologie.nl.
Ben je nieuwsgierig geworden naar de hele serie NBTP podcasts? Neem dan een kijkje op Spotify kanaal “Psychologie Toegepast” voor de langere podcasts of op Podimo “Over Toegepaste Psychologie” voor de kortere podcasts.